Atrakcje okolic Lubiatowa

Rezerwat przyrody Jezioro Święte


Torfowisko nad Jeziorem Świętym

Święte-maleńka osada leśna , baśniowo dawniej nazwana przez tutejszych mieszkańców Świętoborem. Świętobór – stara leśniczówka i kilka towarzyszących jej zagród wśród lasów(nieopodal Jeziora Sławskiego pomiędzy Lubiatowem a Konotopem), nad pięknym, malowniczym Jeziorem Święte. Jezioro Święte należy do zlewni rzeki Obrzycy z którą połączona jest sztucznym rowem otwartym. Jest ono pochodzenia polodowcowego z okresu zlodowacenia bałtyckiego. Jezioro jest zasilane głównie wodami podziemnymi. Jezioro położone jest wśród lasów. Występuje w nim roślinność oczeretowa, szuwarowa i wodna . Przy północnym brzegu jeziora występują płaty rzadko spotykanej w Polsce ramienicy.

Rezerwat przyrody Mesze

Jezioro Mesze (fot. Jerzy Malicki)


Jezioro Mesze położone jest w mezoregionie Pojezierza Sławskiego, jest ono pochodzenia polodowcowego z okresu zlodowacenia bałtyckiego. Teren rezerwatu stanowi prawie zamknięta dolina ze spadzistymi brzegami, jeziorem i bagnami. Szczególnie cenne są tu rośliny bagienne, torfowiskowe, i wodne oraz oczeretowe. Rezerwat wodno-torfowiskowy umożliwia prowadzenie obserwacji sukcesji roślinności bagiennej w procesie naturalnego zarastania.

Szlaki wodne i piesze oraz trasy rowerowe

Szlaki piesze:
Sława – Radzyń – Jeziorna – Mesze – Lubiatów – Ciosaniec – Świętno
Sława – Głuchów – Jodłowo – Józefów – Świętobór – Konotop

Szlaki wodne:
Rzeka Obrzyca – Jezioro – Rudno – Południowy Kanał Obry – Jezioro Przemęckie
Rzeka Obrzyca – Jezioro Rudno – Rzeka Obrzyca – Rzeka Odra

Wycieczki rowerowe

Trasy rowerowe:
Lubiatów – Sława – 10 km
Lubiatów – Radzyń – 11 km

Sława

Sława

Kościół filialny z XIX w

Zbudowany w I połowie XIX wieku w latach 1834-1836 jako ewangelicki Świętej Trójcy, zajmuje centralne miejsce w rynku, w 1988 r. przejęty przez parafie rzymsko-katolicką, obecnie p.w. Miłosierdzia Bożego.

Kościół parafialny z XVII w

Kościół parafialny z XVII w. p.w. Św.Michała Archanioła
Późnorenansowy, rozbudowany przez ówczesnych właścicieli Sławy Rechenbergów, jest usytuowany na obrzeżach Parku Miejskiego. Niezwykle cennymi zabytkami kościoła parafialnego są: ambona z początku XVII w.-arcydzieło sztuki kamieniarskiej oraz późnogotycka rzeźba Jezusa Frasobliwego z XVI w.

Sława

Pałac barokowy

Pałac barokowy zbudowany w latach 1732-35 na ruinach zamku z XV w., na dziedzińcu stoi barokowa figura św.Jana Nepomucena z XVII w.

Wolsztyn

Muzeum Parowozów

Muzeum parowozów

Jedyna czynna parowozownia w Europie gdzie parowozy jeżdżą każdego dnia z planowymi pociągami osobowymi na trasach do Poznania i Leszna. Parowozownia powstała w 1907 roku. Jest miejscem corocznej parady parowozów .W paradzie tej gościnnie biorą udział parowozy z Niemiec. Obecnie posiada 30 parowozów. Dumą parowozowni jest „Piękna Helena” (rozwija prędkość 130 km/godz).

Kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej

Późnobarokowy wzniesiony w latach 1767-1779. Wnętrze kościoła kryją sklepienia żaglaste pokryte rokokową polichromią. Od strony południowo-wschodniej stoi późnobarokowa dzwonnica z II połowy XVIII wieku, we wnęce od frontu umieszczono rzeźbę z piaskowca „Ukrzyżowanie” z 1934 roku dłuta Edwarda Przymuszały, ucznia Marcina Rożka.

Muzeum Marcina Rożka

Muzeum Marcina Rożka znanego rzeźbiarza, który w latach 30-tych XX wieku tworzył i mieszkał w Wolsztynie. Dom, w którym dziś można oglądać prace artysty, został zbudowany według jego koncepcji z pracownią rzeźbiarska i malarską oraz ogrodem ozdobionym pracami dłuta artysty.

Muzeum Roberta Kocha

Znajduje się na parterze budynku w którym mieszkał doktor Robert Koch. Eksponowane są w nim pamiątki związane z wielkim uczonym, zarówno te z okresu pobytu w Wolsztynie, jak i z innych miejsc, gdzie prowadził swoje badania.

Skansen Budownictwa Ludowego

Położony jest nad brzegiem jeziora Wolsztyńskiego. Na obszarze 3,5 ha zgromadzono obiekty i eksponaty pochodzące z terenów pogranicza wielkopolsko-lubuskiego-znajduje się tu 13 dużych obiektów architektury wiejskiej, m.in. karczma, zagroda wiejska, studnia oraz wspaniały, nadal czynny wiatrak-kożlak z Wroniaw, którego najstarsze elementy pochodzą z 1603 r. Zbiory skansenu obejmują też sprzęty, narzędzia i przedmioty służące mieszkańcom do pracy i codziennego życia w zagrodzie.

Obra

Zespół zabudowań pocysterskich z XIII wieku

Obra

Po cystersach do dnia dzisiejszego pozostał klasztor,kościół św.Jakuba, św.Walentego, opatówka oraz zabudowania gospodarcze. W 1926 roku klasztor powierzono Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej, którzy przeznaczyli go na Wyższe Seminarium Duchowne i funkcję tą sprawuje do dnia dzisiejszego. Mieści się tu również muzeum misyjne jak również skarbiec z zabytkami sztuki sakralnej sięgającymi XV – XIX wieku.

Nowa Sól

Muzeum Miejskie w Nowej Soli

Gmach główny został stworzony przez Aleksandra Gruschwitza(właściciela nowosolskiej fabryki nici) w 1883 r. W nowosolskim muzeum utworzono działy:

  • historyczny
  • artystyczny
  • przyrodniczy
  • naukowo-oświatowy

Park Krasnala

Park Krasnali

Jest miejscem idealnie nadającym się dla najmłodszych jak i dla osób w starszym wieku. Znajde tu mnóstwo atrakcji: figury z bajek, wiklinowy labirynt, zjeżdżalnie, huśtawki. Nad placem czuwa Soluś – największy krasnal świata, który mierzy 5,41 m wysokości.

Międzyrzecz

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony

System umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934-1944 dla ochrony wschodniej granicy (Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego). W skład systemu wchodzą jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Obecnie znajduje się na terenie Polski i ciągnie się od okolic Skwierzyny przez Kaławę, Wysoką, Boryszyn (okolice Międzyrzecza) na południe, aż do Odry. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków. Sieć podziemnych korytarzy posiada łączną długość około 30 km.

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Świebodzin

Pomnik Chrystusa Króla

Pomnik przedstawiający Jezusa Chrystusa. Całkowita wysokość pomnika wynosi 52,5 m, z czego 16,5 m to sztucznie usypany kopiec, 33m przypada na figurę Jezusa oraz trzymetrową pozłacaną koronę wieńczącą całość.

Leszno

Leszno – setki kolorowych wstążek

Aquapark Akwawit Leszno

Jeden z największych kompleksów basenowo – rekreacyjnych w Polsce. Największa atrakcją jest najdłuższa zjeżdżalnia w Polsce o długości 136 m.

You don't have permission to register